Várva várt babák
Bencsik Andrea (2003) Várva várt babák. Budapest.
A világ első lombikgyermeke 1978-ban született meg Angliában, Magyarországon az első lombikbaba 1988-ban látta meg a napvilágot, ami akkor óriási áttörést jelentett a hazai reprodukciós kezelésekben. Ma az egészséges szülő korban lévő nők kb. 15-20%-a meddő, ami azt jelenti, hogy kb. minden hetedik házaspár.
Bencsik Andrea pszichológus, a Róbert Károly körúti Kórház Szülészet - Nőgyógyászati Osztályának egykori pszichológusa, aki később útjára indította könyvének gondolatát, azzal a szándékkal, hogy objektív képet fessen a magyarországi reprodukciós kezelésekről, bemutatva annak biológiai és lelki tényezőit. A szerző három tartalmi egységben láttatja olvasóival a magyar reprodukciós helyzet múltját és jelenét. Az első rész információ közlés a női és a féri szervezet reprodukciós tevékenységének bemutatásával, valamint tájékoztatás a mesterséges reprodukció lehetőségeiről, illetve veszélyeiről. A könyv második része beszélgetéseket közöl Dr. Dévai István főorvossal és az általa vezetett intézet segítő munkatársaival a mesterséges reprodukció előnyeiről és korlátairól. Végül a harmadik részben szülők szólalnak meg, megosztva saját élettörténetüket, hogyan jutottak el, akár évekig tartó küzdelemben, a várva várt gyermek megszületéséhez.
Mindenkinek szánt tanulságos olvasmány, láttatva a reprodukciós eljárások eredményei mellett, az erkölcsi és élettani kockázatot, amit ilyen esetben felvállal a szülői pár gyermeke megszületéséért. A könyv nem ajánlónak készült, hanem biztatás azoknak a pároknak, akiknek nehezebben adatik meg a gyermekáldás. A szerző a következő ajánlást írja munkájáról: „Természetesen nem célom, bárkit is befolyásolni vagy rábeszélni. Mindössze abban bízom, sikerült útmutatást adnom a lehetőségek ismertetésével, s támpontokat nyújtanom e sokakat érintő és életre szóló döntés meghozatalához.”
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél
Látogatók ma: 28, összesen: 214872